Dekupe Nasıl Yapılır

Digital ortamlarda görüntü işleme çalışmaları içerisinde yoğunlukla yapılan işlemlerden biride dekupe işelmleridir. Dekupe, kısaca resmin belli bir bölgesini diğer bölgelerinden ayırma işlemidir. Dekupe yapılarak resim bileşeninin zemini değiştirilebilir veya resmin sadece belli bir bölgesi dışında kalan diğer bölgeler silinebilir. Çalışılan resme göre veya dekupesi yapılacak resim bileşenin şekline göre dekupe yöntemi değişebilmektedir. Kullanılan yöntem ne olursa olsun dekupe çok dikkat ve titizlik gerektiren bir iştir.

Adobe Photoshop programının Pen Tool özelliğini kullanarak dekupe işlemlerinden en mükemmel sonucu alabilirsiniz.

* Araç paletinden “Pen Tool” aracını seçiyoruz. Daha sonra Property seçeneklerinden “path” seçeneğini aktif yapıyoruz.
* Zeminden ayırmak istediğimiz objenin kenarından Mouse ile tıklayın. Bu nokta dekupenin başlangıcıdır. Objenin durumuna göre diğer noktaları ekleyin. Noktayı eklerken tıklayıp bıraktığınızda köşeli, sürüklediğinizde ise eğri çizimler oluşturursunuz. Eğri noktalar oluşturduğunuzda eğimi sağlayan rehber çizgiler çıkar. Eğimi sağlayan bu uç noktalar ile eğiminizdeki hataları düzeltebilirsiniz.
* Eklediğiniz noktada önceki eğiminin devam eden eğimi etkilememesi için devam eden eğim ucu koparılır. Bunun için eklediğiniz son noktanın üzerine geldiğinizde klavyeden “alt” tuşuna basılı iken bir kez mouse ile tıklayın. Devam eden eğim iptal (sıfırlanacaktır) olacaktır ve noktanın öncesindeki eğimi etkilemeyecektir.
* Dekupeye başladığınız noktaya geldiğinizde imlecin yanında küçük bir daire çıkar. Bu daire, tıkladığınız yerde dekupenin kapanacağını belirtir. Tamamladığınız dekupe, “Path” paneline “work path” olarak gelir. Path panelini görmek için Window Menüsü > Paths seçeneğini kullanabilirsiniz.
* Path üzerindeki bir noktayı seçmek, yerini değiştirmek veya eğimlerini düzeltmek için “Direct Selection Tool” aracını kullanabilirsiniz.
* Dekupeyi tamamladıktan sonra yeni noktalar eklemek isterseniz “Add Anchor Point Tool” aracını alıp path çizgisi üzerinde herhangi bir yere tıklamanız yeterlidir. Dekupedeki bir noktayı silmek için ise “Delete Anchor Point Tool” aracı ile path üzerindeki herhangi bir noktaya tıklayabilirsiniz. “Convert Point Tool” aracı ile path üzerindeki eğimli bir noktanın eğimlerini iptal edebilirsiniz.
* Path panelinde “Save Path” seçeneği ile path alanını dosyaya kaydetmiş olursunuz. Aynı işlemi Path panelindeki “Work Path” bölümüne mouse ile çift klik yaptığınızda da uygulayabilirsiniz.
* Path alanını seçim alanına çevirmek için path panelinden “Make Selection” seçeneğini açıp “ok” tuşuna basın.
* Fotoğrafınızı diğer grafik programlarında (freehand, indesign, quarkxpress vb.) kullanırken fotoğrafı background’dan ayırabilmeniz için “Clipping Path” seçeneğini aktif yapmalısınız.